Bidrag til Bornholms synlighed
Destination Bornholms mærkat 2012Når du betaler bidrag til Destination Bornholm er du med til at øge Bornholms synlighed gennem de markedsføringstiltag, vi er involveret i.
Til gengæld for dit bidrag øger vi også din synlighed i forhold til vores gæster
gennem en række medlemsfordele.
Hvad går pengene til?
Dit bidrag bliver især brugt til at betale for imagemarkedsføring gennem pressearbejde, messedeltagelse, internetprofilering og annoncering.
Når vi udgiver kataloger og brochurer betaler annonceindtægterne for tryk og distribution, mens dit bidrag er med til at dække vores lønomkostninger til aktiviteten.
Vi planlægger og koordinerer også en række kampagner, hvor omkostningerne til annonceringen betales af vores samarbejdspartnere i turisterhvervet. Her bruger vi også af bidragene til arbejdstid, men i nogle tilfælde tilfører vi også flere midler direkte for at give kampagnen mere volumen. Især kampagner på de udenlandske markeder kan ikke altid finansieres fuldt ud gennem partnerbetaling.
Udvikling af nye produkter, temaer og events sker i hovedsagen for midler, skaffet gennem fonde mv. til de eksterne omkostninger. Den arbejdstid, der medgår til at gennemføre projekterne bliver nu dækket gennem vores resultatkontrakt med Bornholms Vækstforum og kommunen.
Alt sammen noget, der øger synligheden og kendskabet til Bornholm.
Fordele for bidragydere
Turismen betyder rigtig meget for Bornholm. Det ved de fleste. Men ved du også, at det i tal betyder en meromsætning på ca. 1,3 milliarder kr. om året? Hvilket svarer til ca. 7% af det samlede forbrug.
Det er penge, som ikke bare turismeerhvervet har glæde af, men som kommer hele Bornholm til gode.
Derfor er det både en god idé og en god forretning, at være med til at tiltrække flere turister til vores ø!
Og det kan du gøre ved at bidrage til Bornholms synlighed gennem Destination Bornholm ApS.
Når du har betalt dit bidrag, opnår du følgende fordele:
- Gratis optagelse med kontaktinfo på hjemmesiden bornholm.info, der er det officielle website for turister. Optagelse sker automatisk med de oplysninger, som fremgår af den aftale, du selv har godkendt og returneret til os.
- Gratis optagelse med kontaktinfo på hjemmesiden destinationen.dk. Websitet er målrettet det bornholmske turisterhverv. Optagelse sker automatisk som ovenfor.
- Gratis optagelse med kontaktinfo i relevante kataloger, fx "Bornholm - Kort & Godt". Her er det vigtigt, hvis vi skal garantere din optagelse, at vi har din tilmelding inden 1. oktober.
- Gratis brug af vores billeddatabase. Her er et stort udvalg af fotos, som du kan anvende til markedsføring af dine egne produkter eller ydelser. Når du har returneret din aftale kan du få et password til databasen ved henvendelse til Sandra, sandra@bornholm.info.
- Gratis brug af videoklip i HD kvalitet til egen markedsføring. Kontakt Paw Brylet for nærmere info på paw@bornholm.info
- Gratis plads til dine egne brochurer i Bornholms Velkomstcenter. Alle bidragydere har ret til at have deres brochure liggende på særlige hylder. Når du har betalt dit bidrag kan du enten sende eller aflevere dine brochurer i skranken i Velkomstcentret. Så sørger vi for, at brochurerne kommer på hylden.
- Invitation til møder med turismefagligt indhold. Hvert år indkalder vi til en række møder og seminarer. Oftest som fyraftensmøder. Invitation sker som regel via en nyhedsmail.
- Mulighed for at købe annoncering i vores øvrige kataloger og hjemmesider. I nogle af vore medier er annoncering forbeholdt bidragydere. Det gælder i år annoncer på hjemmesiden bornholm.info med tilhørende undersites, regionalkataloget (webbaseret), lejrskolebrochuren, golfbrochuren og cykelbrochuren. Deadlines fremgår af markedsføringsplanen, som du også finder her på dette website.
- Rabat på annoncer i kataloget "Bornholm - Kort & Godt". I år giver vi 20% rabat på prisen i vort mest populære katalog.
- Rabat på annoncer hos mediaXplore i Velkomstcentret, Lufthavnen og BornholmerFærgens færger. Som noget nyt, kan man nu annoncere på opsatte TV-skærme i Velkomstcentret. Hvis du er bidragyder, får du 20% rabat. Denne rabatordning gælder også annoncering på skærmene i lufthavnen og på BornholmerFærgens færger. Kontakt mediaXplore på sales@mediaxplore.dk
- Mulighed for pressebesøg. Vi arrangerer hvert år en række besøg af journalister fra mange forskellige medier i flere lande. Hvis dit produkt passer til de ønsker, journalisten har til vinklingen på sin historie, vil du blive kontaktet af os, når du er bidragyder.
- Mulighed for benytte vores tilbud om grafisk assistance. Som bidragyder kan du, når det passer ind i vores egne aktiviteter, få hjælp til grafiske opgaver som annoncelayout, visitkort, brochurer, postkort og plakater mv. Kontakt Sandra og hør, hvornår hun har tid. sandra@bornholm.info Prisen er i 2010 sat til 650,- + moms pr time.
- Gratis lån af forhallen i Velkomstcentret for en dag til udstilling. I velkomstcentret har vi hvert år mindst 70.000 besøgende.
- Tilskud til messedeltagelse. Hvert år afsætter vi et beløb til at synliggøre Bornholm på messer i ind- og udland. Til nogle messer sender vi selv medarbejdere og står for planlægning, opbygning og koncept for årets stand. Men til visse andre messer giver vi et tilskud til de direkte standudgifter, når en samarbejdspartner deltager og medtager Destinationens publikationer. Tilskud kan opnås på baggrund af en ansøgning. Kontakt Paw for flere informationer paw@bornholm.info
Bidragstørrelser og terminer:
- Overnatningssektor, spisesteder og transportører betaler et grundbeløb plus forskellige satser pr. enhed (fx seng, stol, passager osv.)
- Øvrige erhverv er inddelt i 5 kategorier, hvor beløbene er fastsat dels efter hvor stor en andel af virksomhedens omsætning, man kan henføre direkte til turismen og dels efter virksomhedens størrelse.´
Det fremgår af de udsendte aftaler, hvilket beløb, vi forventer fra den enkelte virksomhed.
Bidrag for 2012, som vi beder om i eftersommeren 2011, anvendes til markedsføring og produktudvikling til sæsonen 2012.
Mange kataloger har lang produktionstid, og vi har også behov for at vide, hvilke midler vi kan råde over, når vi skal købe os ind på messer og kampagner m.v. Derfor fakturerer vi bidragene for det kommende år i august/september måned.
Det betyder, at for at kunne annoncere i vores 2012 produkter, skal du have betalt 2012 bidraget.
Du tilmelder dig ved at returnere den tilsendte aftale.
Har du også en interesse i Bornholms turisme samt øens fremtid, og er du endnu ikke bidragyder, kan du henvende dig til Hanne Strøby enten på telefon 5693 0368 eller på hanne@bornholm.info så vil hun sende dig en aftale til underskrift. Det samme gælder, hvis den tilsendte aftale er bortkommet.








